Projektid
Projekti “Terve ja liikuv Jõgevamaalane!” tegevused
Jõgevamaa Spordiliit Kalju viib ellu projekti “Terve ja liikuv Jõgevamaalane!” tegevusi Leader meetme toetusega.
Projekti eesmärgiks on erinevas vanuses elanike liikumisharrastust võimaldavate tegevuste suurendamine ja koostöö arendamine. Projekti tegevustega aidatakse kaasa elanikkonna liikumisaktiivsuse tõstmisele, et tagada tervelt elatud eluea pikenemine ning hoida ja tugevdada nii füüsilist kui ka vaimset tervist.
Projekti käigus viiakse ellu infopäevi, näidistreeninguid, koolitusi tervisliku toitumise teemal, lastele laagreid ja korraldatakse ühiseid õppereise.
Esimene näidistreening toimus 12. märtsil 2020 Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumis juhendajaga Sirje Kiis. Juhendaja jagas infot Bodyart treeningu stiili kohta ja prooviti läbi ka enamlevinud harjutused.
Järgmised näidistreeningud toimusid septembris ja oktoobris 2020, juhendajateks Jõu ja Tervise Seltsi juhendaja Ailer Mõtsar ja MTÜ Tantsustuudio Cestants treenerid Kristel Saar ning Levo Kirn.
Suvel 20-24. juuli 2020 toimus Jõgevamaa laste laager Palu Puhkekeskuses.
Lastel olid päevad täis aktiivseid kehalisi tegevusi, kohtumisi Eesti tippsportlastega, töötubasid Päästeameti, Maanteeameti, Töötukassa esindajatega, robootikateemalisi ringe ja väljasõite loodusesse.
Taas toimus sportlik ja huvitav Jõgevamaa laste suvelaager Palu Puhkekeskuses 19-23. juuli 2021.
Lastel olid päevad täis aktiivseid kehalisi tegevusi, töötubasid Päästeameti, Politseiga, ühiseid tervislike toitude tegemise tunde, kohtumisi tippsportlastega, robootikateemalisi ringe ja väljasõite loodusesse.
Septembris 2021 oli taas võimalik huvilistel osa võtta näidistreeningutest ja toitumisalasest vebinarist “Sära ja energia toidust?!” Kõik võeti väga positiivselt vastu ja anti tagasisidet, et ka tulevikus võiks sarnaseid näidistrenne korraldada, kus tutvustatakse erinevaid treeningstiile.
Projekti “Terve ja liikuv Jõgevamaalane!” viimaseks tegevuseks oli õppereis Islandile tutvumaks sealse spordisüsteemiga. Islandil võttis meid vastu Islandi Riikliku Olümpiakomitee projektijuht Thorarinn Alvar Thorarinsson, kes tutvustas Islandi spordisüsteemi ülesehitust ja toimimist. Tutvustati hästi varustatud spordibaase ja rajatisi, võtsime osa rahvaspordiüritustest “Rattaga tööle!”, vahetasime muljeid spordisündmuste korraldamise valdkonnas. Island on saavutanud head tulemused noortespordi osas tänu järjepidevale tööle.
Kuidas Islandi väike rahvus (ca330 000) saavutas rahvusvahelist spordiedu?
Väike rahvus-kogukond, kõik tunnevad kõiki, kokkuhoidvus; head tehnilised võimalused -baasid, rajatised; väikerahva usk enesesse, et igaüks võib saada tippvõistlusele, olümpiale oma riiki esindama: haritud treenerid; kõrge osalusprotsent noortespordi osas; kõrge tööeetika.
Islandil oli aastal 1998 42% noori, kes tarbisid alkoholi, uimasteid jms ja aastal 2017. oli nende noorte osakaal ainult 5%. Kuidas saavutati selline tulemus?
Edu 3 põhitala on:
- Teaduspõhine praktika
- Kogukonnapõhise lähenemise kasutamine
- Dialoogi loomine ja pidamine teadusuuringute, poliitika ja praktika vahel
Teaduspõhiselt tehti iga aasta küsitlusi 5. ja 10. klassi õpilaste seas ning tulemuste põhjal võeti kasutusele kohe vajalikud meetmed, operatiivne reageerimine.
Kogukond oli/on kaasatud noorte järelevalvesse. Islandil võivad noored väljas olla alla 16. aastased õhtul kuni 22.00ni septembrist maini, suvekuudel kuni 24.00. Alla 13. aastased ei või omapead väljas olla talvekuudel peale 20.00 ja suvekuudel peale 22.00ni. Kogukond toimib kui naabrivalve laste õhtuse väljasoleku kontrolli osas.
Toimuvad lastevanemate koolitused laste kasvatamise alal, koos veedetud koguaeg on olulisem, kui koos veedetud kvaliteetaeg.
Kõige keskmes on kodulähedased spordiklubid, kelle tegevus suunatud kogu perele, tegevused igale tasemele ja eale. Klubid on MTÜ-d, kus lapsevanemad on juhatuses. Klubide põhimõte on kaasav, kedagi ukse taha ei jäeta! Lastesse sisendatakse eneseusku, et igast ühest võib saada riigi esindaja olümpiavõistlustel.
Leader toetusega projekt “Tervisespordisündmuste korraldamine Jõgevamaal”
Viimaseks võistlussarjaks Leader projekti “Tervisesündmuste korraldamine Jõgevamaal” raames oli Jõgevamaa Talimängude 2020 korraldamine ja läbiviimine. Kevadel 2020 kogu elutegevust halvanud Covid-19 viirus ei jätnud ka seda võistlussarja puutumata. Võistluste kuupäevi tuli korduvalt ümber tõsta ja võistlustel järgida Terviseameti ohutusnõudeid. Jõgevamaa Talimängud 2020 said pidulikult lõpetatud 19. veebruaril 2021 Jõgeva uisuväljakul, tasavägises võistluses tuli võitjaks kaks omavalitsust – Jõgeva ja Põltsamaa vald võrdsete arvu punktidega. Protokollid www. jslkalju.ee

Leader toetusega elluviidud projekti “Tervisespordisündmuste korraldamine Jõgevamaal” raames toimusid Põltsamaa Jõe 38. Talimängud. Tulemused ja pildid http://noortekas.suure-jaani.ee/sport/poltsamaa-joe-xxxviii-talimangud/
Suvel 2019, 23. juunil toimus Kalevipoja 14. rulluisusõit Põltsamaa Kardirajal: